Dette er bok nr. 2 i Ellis sin serie der DCI Oldroyd og hans kolleger løser kriminalsaker i Yorkshire. Oldroyd elsker klassisk musikk og her er han på en konsert med den berømt Schubert String Quartet som spiller hans yndlingsstykke Døden og piken av samme Schubert. Etter 2. sats legger førstefiolinisten fra seg fiolinen sin et øyeblikk men så faller han sammen med et blødende sår fra pannen. Døden har krevd et offer i tillegg til piken.
Fiolinisten er skutt, og man finner ut at det må ha skjedd fra et loftsrom, men det er ikke mulig at noen kan ha befunnet seg der på det tidspunktet skuddet ble avfyrt.
Og i oppstyret som fant sted på scenen har fiolinisten sitt instrument forsvunnet. Det er en Stradivarius, og en spesielt sjelden og kostbar en også.
Etterforskningen holder frem i musikkmiljøene men også i miljøer for omsetning av dyre instrumenter, både lovlige og ulovlige. Det er også spor tilbake til krigen, kanskje hadde fiolinisten tilegnet seg instrumentet sitt på uhederlig vis?
Denne romanen var grei nok som tidsfordriv men ikke den beste Ellis- romanen jeg har lest. Miljøene blir litt for sære, jeg liker bedre når han beveger seg rundt i landsbyene og på pubne. Jeg synes også at han utviklet seg litt som forfatter siden denne boka.

Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar